Remmers Lasur


Jak wybrać najlepszy olej do drewna - Remmers Lasur Koopmans?


Olej do drewna to taki preparat, który jest w stanie ochronić naturalny surowiec przed wieloma różnym czynnikami. Zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami, a także zbyt szybkim zużyciem. Jednak wybór właściwego produktu nie jest prosty. Nie wszystkie gatunki drewna równie dobrze znoszą kontakt z olejem, a dostępne na rynku środki różnią się pomiędzy sobą indywidualnymi właściwościami. Zapraszamy do zapoznania się z olejami Remmers Lasur.


Jak stosować olej do drewna?

Większość olejów aplikuje się poprzez wylanie ich na drewno oraz zbieranie specjalnym wałkiem o krótkim włosiu lub ściągaczką. W niektórych przypadkach olejem można również malować, ponieważ część wykonań artystycznych uniemożliwia pokrycie elementu w inny sposób. Olejowanie nie powinno być jednak przeprowadzane na drewnie miękkim. W porównaniu do gatunków twardych, są one bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnie wykonane z miękkiego drewna lepiej ochraniać w inny sposób.

Po naniesieniu specjalnego oleju na powierzchnię drewna, wnika on w jego strukturę na pewną głębokość. Przeważnie oleje przygotowane na bazie rozpuszczalnika organicznego wykazują lepszą penetrację od preparatów zawierających wodę. Odsłonięte elementy drewna posiadają charakter hydrofobowy, co w połączeniu z przylegającymi do nich cząstkami organicznymi oleju zapewnia bardzo dobrą izolację przed kontaktem z wilgocią, a także ułatwia odparowywanie i osuszanie drewna.

Przykładowy taras przed zabezpieczeniem za pomocą oleju Remmers Lasur Koopmans


Oleje rozpuszczalnikowe czy wodne?


Podstawową bazę olejów do drewna stanowią rozpuszczalniki organiczne lub woda. Te pierwsze środki zapewniają znacznie dłuższą ochronę, ponieważ lepiej wnikają w strukturę drewna. Olej tego typu to np. Remmers Lasur. Niektóre rozpuszczalniki mogą być jednak bardzo toksyczne, palne oraz lotne, a także pozostawiać specyficzny zapach. Mimo większej skuteczności, ich powszechne stosowanie staje się obecnie dużo bardziej ograniczone.

Oleje wodne natomiast, ze względu na dość słabą penetrację, stosowane są przede wszystkim do drewien o bardzo dużej twardości. Impregnację tego typu stosować można również na elementach, które nie są poddawane szczególnie intensywnej eksploatacji. Środki na bazie oleju są jednak w porównaniu do rozpuszczalnikowych mniej toksyczne i nie pozostawiają po sobie charakterystycznej woni.


O czym warto pamiętać?

Karta charakterystyki oleju jest bardzo ważna. Niektóre z produktów przeznaczone są wyłącznie do twardych gatunków drewna. Jednak część z nich została dodatkowo wzbogacona, żeby chronić także drewna miękkie. Na karcie oleju znajdują się również informacje na temat sposobu aplikacji oraz poziomu jego wydajności. Oferowany przez firmę Koopmans olej do drewna wyprodukowany został na bazie naturalnego oleju lnianego, dzięki czemu jest bezpieczny dla środowiska.

Każda olejowana powłoka z czasem ulega wytarciu i wymaga odnowienia. Aby to zrobić, należy zeszlifować określoną warstwę drewna. Na grubość poprzedniej penetracji nakłada się nowy olej. Jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ nie wolno dokonywać bezpośredniej aplikacji nowej warstwy środka na starą. Wybrać można środek przezroczysty lub koloryzujący.

Zachęcamy do zapoznania się z lazura ochronna do drewna, do stosowania na zewnątrz - Remmers Lasur oraz zabezpieczeniem do drewna w postaci oleju Koopmans.

Przed zakupem drewna na taraz zobacz ceny drewna w tartaku oraz Koopmans Olej.

Drewno KAMPA Mariusz Czaplejewski © 2014, wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalne strony WWW: Baltic Trade